wtorek, 20 października 2009

Nakrycie głowy

Przy zimnych, jesiennych pogodach to przede wszystkim ważne jest okrycie wierzchnie, czyli płaszcz ewentualnie dłuższa kurtka (?). Dopiero do tego dochodzi nakrycie głowy.
Najwłaściwszy byłby kapelusz, ewentualnie inne trochę mniej formalne rozwiązanie. Nieźle jest to pokazane w zakładce Gentlemen's Winter Headwear na stronie Lock & Hatters.
Ja osobiście na rzeczywiście trudniejsze warunki klimatyczne wybieram: czapeczkę dokerską. Niezbyt duża i dobrze przylegająca do głowy. Niestety w naszych sklepach trudno jest coś takiego znaleźć.
Jeszcze mniej formalne rozwiązania można znaleźć w zakładce Country Headwear i tam w kolejnej zakładce Tweed Caps są "klasyczne czapki" w naszym polskim rozumieniu.

Czapeczka dokerska
- nazwa ta w Polsce nie jest popularna. Chociaż swojego czasu takie czapeczki w wersji "sportowej" były noszone.
Oryginalnie powinna być wełniana (100% high quality) i w charakterystyczny sposób z dość wysoko podwiniętym brzegiem - zakrywa głowę powyżej brwi i część uszu. Tradycyjnie noszona wyraźnie poziomo.
Obecnie występuje w dziale odzież robocza/ochronna, jako docker hat

Mimo wszystko nie określiłbym jej jako "klasycznej" dla naszego obszaru - u nas to raczej różne mutacje czapek narciarskich, z pomponem lub bez - jednak nie tak dokładnie przylegających do głowy jak w/w.

Historia czapeczki dokerskiej:
Czapki typu "doker`s cap" szeroko zaczęto stosować w latach 30. XX wieku. Wobec chłodu panujacego w przystaniach, dokach i portach zarządy związków zawodowych doprowadziły do rozpowszechnienia tych wygodnych nakryć głowy wśród wszystkich pracowników fizycznych. Wkrótce okazało się, że ich zalety praktyczne docenili wszyscy bez wyjatku, a dowództwo US Navy zaakceptowało ich wzór w czarnym kolorze, jako element umundurowania użytkowego. Niedługo potem żołnierze US Army pozazdrościli jej marynarzom, a dowództwo Army zaakceptowało jej wzór w kolorze zielonym.

Zielona dokerka to jeden z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia żołnierza - w zimie znajduje sią na głowie każdego żołnierza, ukryta pod hełmem zabezpiecza przed wychłodzeniem głowy.

Wykonana ze 100% wełny czapka chroni przed chłodem i drobnym deszczem. Może byc elementem umundurowania, a ze względu na brak jakichkolwiek dodatków i ozdób może być eleganckim zimowym dodatkiem nawet do płaszcza.
Czapka wełniana US Army Olive (RT-5779)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam,
dziękuję za wszelkie komentarze, komplementy i nagany.
Niemniej jednak proszę się powstrzymać z reklamowaniem czegokolwiek i kogokolwiek!!!!
dzk b Vslv