piątek, 27 stycznia 2012

dwie dwurzędówki i dokerka

Witam,
ostatnio stale w niedoczasie. W końcu prezentuję zestaw sprzed dwóch dni.
Nowością jest solidna skórzana kurtka "dwurzędówka" - rzecz nieoceniona w zimnym morskim klimacie. Najsilniejszy zimny wiatr się przez to nie przebije. Dobrze też chroni przed chłodem.
Od czasu do czasu odstawiam też na bok berety i kapelusze na rzecz wełnianej dokerskiej czapeczki.Czapeczka dokerska - nazwa ta w Polsce nie jest popularna. Chociaż swojego czasu takie czapeczki w wersji "sportowej" były noszone.
Oryginalnie powinna być wełniana (100% high quality) i w charakterystyczny sposób z dość wysoko podwiniętym brzegiem - zakrywa głowę powyżej brwi i część uszu. Tradycyjnie noszona wyraźnie poziomo.
Obecnie występuje w dziale odzież robocza/ochronna, jako docker hat

Mimo wszystko nie określiłbym jej jako "klasycznej" dla naszego obszaru - u nas to raczej różne mutacje czapek narciarskich, z pomponem lub bez - jednak nie tak dokładnie przylegających do głowy jak w/w.


Historia czapeczki dokerskiej:
Czapki typu "doker`s cap" szeroko zaczęto stosować w latach 30. XX wieku. Wobec chłodu panujacego w przystaniach, dokach i portach zarządy związków zawodowych doprowadziły do rozpowszechnienia tych wygodnych nakryć głowy wśród wszystkich pracowników fizycznych. Wkrótce okazało się, że ich zalety praktyczne docenili wszyscy bez wyjatku, a dowództwo US Navy zaakceptowało ich wzór w czarnym kolorze, jako element umundurowania użytkowego. Niedługo potem żołnierze US Army pozazdrościli jej marynarzom, a dowództwo Army zaakceptowało jej wzór w kolorze zielonym.

Zielona dokerka to jeden z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia żołnierza - w zimie znajduje sią na głowie każdego żołnierza, ukryta pod hełmem zabezpiecza przed wychłodzeniem głowy.

Wykonana ze 100% wełny czapka chroni przed chłodem i drobnym deszczem. Może byc elementem umundurowania, a ze względu na brak jakichkolwiek dodatków i ozdób może być eleganckim zimowym dodatkiem nawet do płaszcza.
ww to jest cytat z nieaktywnego już linku Czapka wełniana US Army Olive (RT-5779)

Jednak temperatury dalej lecą w dół, najbliższy weekend to będzie uszanka do ww skórzanej kurtki.

pozdr.Vslv

2 komentarze:

  1. Kurtka nie tylko ciepła, ale i wygląda świetnie :)Podobają mi się też rękawiczki, skórzane zazwyczaj sa jednolite, a te dzięki paskom nabierają oryginalności.

    OdpowiedzUsuń

Witam,
dziękuję za wszelkie komentarze, komplementy i nagany.
Niemniej jednak proszę się powstrzymać z reklamowaniem czegokolwiek i kogokolwiek!!!!
dzk b Vslv