wtorek, 30 października 2012

dwurzędówki i pilotka

Witam,

tym razem zestaw na kiepską, aktualnie obowiązującą pogodę. Temperatury około zera, zimny wiatr i śnieg z deszczem, ewentualnie paskudna mżawka.

Na takie pogody wracam do tradycyjnych sprawdzonych rozwiązań. Przede wszystkim naturalne składniki: wełna, skóra, futrzaki i czasami bawełna. Omijam sztuczności, moim zdaniem mniej komfortowe w trudnych warunkach.

Na dzisiejszy zestaw składają się dwie dwurzędówki: solidny sweter i obszerna, ocieplana, skórzana kurtka. Skóry bywają różne - w sam raz solidnie zakonserwowana nie boi się deszczu i wilgoci.
Nie przepadam tutaj za sztucznościami z prostego powodu. Mimo deklarowanej przez producentów "oddychalności", aż takie komfortowe nie są. Przy niskich temperaturach i zwiększonym wysiłku (np. jazda rowerem, lub szybki marsz)para wodna skrapla się we wnętrzu. Nigdy takiego zjawiska nie zaobserwowałem zarówno w przypadku skór, jak i wełen. Chociaż w sam raz za wyrobami z kaszmiru nie przepadam. Wolę merynosy.

Od wczoraj doszła też pilotka wykonana z miękkiej skóry i podbita futerkiem, prawdziwym zresztą. Sprawdza się doskonale. Dużo lepiej, niż jej "sztuczna" poprzedniczka. Chociaż tej drugiej oczywiście nie pozbywam się. Przyda się na naprawdę ulewne deszcze.

Również sztyblety mam w wersji zimowej. W moim zastosowaniu nie oznacza to żadnych ociepleń, lecz po prostu solidne skórzane buty o rozmiar większe, niż w cieplejszej porze roku. Zazwyczaj noszę rozmiar 41-42, te są 43.
Dzięki temu mogę przyodziać grubą parę wełnianych skarpet i wciąż jeszcze mam luz zapobiegający marznięciu stóp.

Późną jesienią mamy kilka czynników sprzyjających marznięciu:
- ciasne i mocno dopasowane ubiory i buty,
- wilgoć nie wystarczająco szybko odprowadzana na zewnątrz,
- higroskopijne tkaniny w bezpośrednim kontakcie z ciałem.

Oczywiście jest sporo innych aspektów, lecz niekoniecznie moją intencją jest tworzenie kompleksowego poradnika. Wystarczy trochę poczytać w różnych miejscach, a przede wszystkim obserwować nasze reakcje na różne pogody i zastosowane ubiory.
Do wielu wniosków możemy dojść sami. Będą wtedy o wiele bardziej cenne i przekonywujące, bo własne.

trzymajcie się ciepło, pozdrowienia
Vislav

2 komentarze:

 1. Ta dwurzędówka ze złotymi guzikami jest genialna. Sam poluję na taką. Bezskutecznie.

  Pozdrawiam
  The-Bigwig

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to są bardzo nieoczekiwane przypadki i nie ma dwóch jednakowych :-)
   pozdr.Vslv

   Usuń

Witam,
dziękuję za wszelkie komentarze, komplementy i nagany.
Niemniej jednak proszę się powstrzymać z reklamowaniem czegokolwiek i kogokolwiek!!!!
dzk b Vslv